Çöpçatan Teyzeler Ne Yapıyor?

1
9

Toplumumuzda yaşlı teyzelerin görev edindikleri bir iş vardır. Tabii ki çöpçatanlık. Bu teyzeler çevrelerindeki evlilik çağına ulaşmış tüm bekarları başgöz etme çabasına giriyorlar. Mehmet Çoşkundeniz‘in konu hakkında yazdığı bir yazıyı tüm erkekgozuyle.com okuyucuları ile buluşturmak istedik. Şimdi Çoşkundeniz’in “Kızlara koca arıyorlar” başlıklı yazısına geçelim.

Kızlara koca arıyor gocuman gocuman hanımlar

Çöpçatanlık ata sporumuzdur. Bekar birini görmeyelim, hemen eldeki başka bir bekarla onu buluşturup başgöz etmeye bayılırız. Özellikle komşu ya da akraba yaşlı hanımlar bu işi görev edinir kendilerine. “Bizim gelinin bir yeğeni var, bu sene mühendis çıktı. Çok düzgün çocuk. Yapıverelim sana” derler komşu kızlarına. Diyelim ki kız bunu kabul etmedi, asla vazgeçmezler.

Bir başka aday ellerinin altında vardır mutlaka, hemen onu devreye sokarlar. Bu ‘gocuman gocuman’ hanımlara her yerde rastlayabilirsiniz. Apartmanda, yazlıkta, akrabalar arasında, hatta yolda sokakta. Ben şunu bile duydum: Bir arkadaşım, alışveriş merkezinde yemek katında oturmuş yemeğini yerken yanına yaşlıca bir hanım yaklaşıyor ve “Kızım deminden beri seni izliyorum, çok zarifsin, çok kibar yemek yiyorsun. Eğer bekarsan, seni oğlumla tanıştırmak istiyorum…” diyor. Arkadaşım daha sonra bana bunu anlatırken “Az daha boğulacaktım. Ya ben bu kadar mı çaresiz, bu kadar mı koca arayan biri olarak görülüyorum dışarıdan?” diye sordu.

* * *
Bir başka arkadaşım da yine yaşlı bir teyzenin kendisini sürekli biriyle tanıştırmak istemesinden mustarip. Teyze ısrarlı, hatta çocuğa bile bahsetmiş kızdan. Çocuk buluşmaya hazır. Arkadaşım diyor ki;
“Bu kızlara hakarettir. Yani evde kaldık da son çare olarak yaşlı komşu teyzelere mi başvuruyoruz? Hadi teyze çöpçatanlığı kendine iş edinmiş. Ya buluşmayı kabul eden o çocuk? Öyle biriyle birliktelik yaşanabilir mi?” Aslında bunun böyle görüldüğünü ben de pek bilmiyordum. Yani ‘gocuman’ kadınların çöpçatanlık yapmasının kadınlar tarafından hakaret olarak görüldüğünü… Ama günümüzde arkadaşlar da bu işe soyunmuyor mu? “Bizim işyerinde bir çocuk var tam sana göre. Şirketin iş yemeğine gel, ben sizi tanıştırırım” demiyor mu? Anladığım kadarıyla, arkadaşların çöpçatanlığa soyunması hakaret olarak algılanmıyor.

* * *
Şimdi hanımlar bana kızacak ama doğru bildiğimi yazmazsam kendimi inkar ederim. Türkiye’de evlilik bir amaç. Bütün kadınlar evlenmek istiyor. ‘Gocuman’ kadınlar da bunu bildiği için kendilerini çöpçatanlığa adıyor. Yani, aşk olmuş, olmamış onlar için önemli değil. Koca bulmak halen bir genç kızın en önemli işi gibi algılanıyor. Hatta işi abartmışlar. Yandaki fotoğrafı Hürriyet Adana’dan Duygu Sedefoğlu -ki kendisi de bekardır- ile arkadaşı tatilde İzmir Kemeraltı’nda çekmiş. Duygu “Satıcı ille de bu şeyi bize satmaya kararlıydı. Zor kaçtık. Eve asıyormuşsun, 3 vakitte koca bulman garantiymiş” dedi.

Ne diyelim, işiniz ne çöpçatanlara ne de ‘koca bulma kolyesi’ satan şarlatanlara kalsın…

1 YORUM

CEVAP VER