Çok mu Fazla Terliyorsunuz?

0
7

Terlemenin nedenleri nelerdir?

Fazla terleme nedenleri nelerdir?

Terlemeyi azaltma yolları nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre erkeklerin %3 de fazla terleme sorunu var.Erkekler günde 1–1,5 litre terler.Eğer spor yaptıysanız saatte yaklaşık 3 litre ter kaybedersiniz. Ancak bu kriterlerin üzerine çıkan erkeklerde terleme sorun haline gelebilir.

Amerika’da yapılan bir ankete göre, insanların %66’sı gözle görülür bir şekilde terleyenleri sinir bozucu bulurken, %49’u kendisini aşırı kilolu ve %25’i de yine kendisini hastalıklı görüyor. Kulağa oldukça kötü geliyor ancak aynı ankete göre terleme; gaz çıkarma, geğirme, fermuarın açık kalması ya da kelleşme kadar da kötü bulunmuyor.

Ciddi bir sorununuzun olup olmadığını ya da herhangi bir erkek gibi olup olmadığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? O halde aşağıdaki şu üç soruyu kendinize sorun:

Son zamanlarda daha mı çok terliyorsunuz?
Tıp Fakültesi ‘Mayo’ kliniğinde çalışan Dr. John Eisenach, “Birincil hiperhidrosis’i yani aşırı terleme sıkıntısı olan insanlar, sorunlarının ilk çocukken ya da ergenlikte başladığını belirtiyor,” diyor. Ancak olağandışı terleme nöbetlerini içeren ikincil hiperhidrosis, genellikle yetişkinlik döneminde başlamaktadır. Eğer çok ciddi bir şekilde terleme nöbetleri geçiriyorsanız doktorunuza başvurun. Enfeksiyon belirtisi, aşırı faaliyet gösteren tiroit bezi ve hatta bazı ilaçların etkileri bile olabilir.

Terlemeniz belirli sosyal ortamlarda mı meydana geliyor?
Terleme artışınız kendinizi baskı altında hissettiğinizde, sorunlarla karşılaştığınızda ya da bir kuyruğun ortasında meydana geliyorsa sebebi fiziksel olmaktan çok psikolojik kökenlidir. Mayo’da Endişe Bozuklukları Kliniğinde çalışan Dr. Autumn Braddock, “Bu sık rastlanılan bir durum. Korku tepkisi gösteriyorsunuz. Bedenlerimiz korktuğumuz anda yoğun olarak çalışacak ve böylece terlemeye neden olacak ısıyı üretecek şekilde yıllar içinde ince bir ayar geliştirir.

Geceleri yatağınız ıslanacak kadar mı terliyorsunuz?
Söz konusu olan yaz gecesiyse bu durum normal karşılanabilir ancak değilse doktorunuza görünün, çünkü Hodgkin hastalığı belirtisi, HIV ya da bir ilacın yan etkisi olabilir.

Her yeriniz terliyor mu?
Vücudunuzun bir kısmı örneğin sol eliniz sağ elinize kıyasla daha çok terliyorsa, bu, nörolojik bir sorunun işareti olabilir. Yine doktorunuza gidin ve ondan sizi bir sinir hastalıkları uzmanına sevk etmesini isteyin.

Tedavi yöntemleri
Telefonunuzu kapıp doktorunuzla hemen bir randevu ayarlamıyor iseniz ve terlemenizin fiziksel olmaktan çok psikolojik olduğunu düşünüyorsanız şu seçenekleri deneyebilirsiniz:

Mitchum Deodorant: İçinde alüminyum zirkonyum güçlü deodorant tetracholorhydrex gly bulunan güçlü deodorantlar kullanabilirsiniz ve ne kadar sık kullanırsınız o kadar etkili olur.

İyontorofez: Bu tedavi yöntemi ellerinizi ve ayaklarınızı düşük voltajlı elektrik akımıyla yüklü suya koyarak gerçekleşir. Ve gerçekten de işe yaradığı görülmüştür.

Yağ aldırma (Liposuction):
Koltukaltındaki ter bezlerini emilerek, kazıtarak ya da kestirerek aldırabilirsiniz.

Botoks: Kırışıklıkları azaltan bu yöntem ellerinizin yanı sıra koltukaltlarında terlemeyi tetikleyen asetilkolinin salgılanmasını engelleyebilir. Başarı oranı yüksektir.

CEVAP VER