Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Çocuklarda Sinüzit Enfeksiyonu Tedavisi

Çocukların sinüzit enfeksiyonuna yakalanma nedenlerine ve bu hastalığa yakalanan çocukların ne şekillerde tedavi edilmesi gerektiğini anlatan bir yazı ile karşınızdayız. Öncelikle hastalıkla ilgili tanımlar yaparak yazıya başlamayı uygun gördük.

Çocuklarda Sinüzit : Dogumda sadece maxiller ve etmoid sinüsler mevcuttur. Çocukluk çagi boyunca da klinik önemi olan sinüsler bunlardir. Çocuklarin sik sik üst solunum yolu infeksiyonu geçirmesi sinüzit ihtimalini de beraberinde getirir.

Ayrica adenoidit, yabanci cisim, koanal atrezi, Kartagener sendromu veya kistik fibröz gibi kongenital hastaliklar çocuklarda sinüzit ihtimalini arttirir. Çocuklarda teshis koyarken anamnez ve fizik muayene daha önemlidir. Radyografiler büyük çocuklarda çekilebilir.

Sinüzit semptomlari çocuklarda eriskine göre bazi farkliliklar gösterir. Agri eriskinlere göre daha geri plandadir. Ön plana geçen semptom persistan mukopürülan akintidir. Bu akintinin rinit veya kronik adenoidite bagli olabilecegi de akilda tutulmalidir.

Sinüziti olan çocuklar eriskinlerden daha sik olarak larenjit, kronik öksürük (özellikle geceleri) ve halitosisle klinik belirti verirler.

Radyografilerde mukozal kalinlasma opasifikasyon sik görülmesine ragmen teshisteki rolleri eriskinlerdeki kadar fazla degildir. Yüzde ve orbitada selülit, otit gibi komplikasyonlar eriskinlerden daha sik ortaya çikar.

Tedavide antibiyotikler yine önemli rol oynarlar. 2 yasindan büyük çocuklarda dekonjestan verilebilir. Analjezikler eklenebilir.

Tedaviye cevap vermeyen vakalarda cerrahi drenaj gerekir. Bu amaçla antral lavaj yapilabilir. Antrostomi açilmasina karar verilirse (lavajla düzelmeyen vakalarda) nasolakrimal duktusa zarar vermemek için biraz arkadan açilmalidir. Etmoid sinüzitlerde cerrahi tedavi, ciddi komplikasyonlarda endikedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı