Genel

Carpe Diem Nedir?

Şu Günlerde gençlerin dilinden düşmeyen vücutlarına dövme olarak yazdırdıkları bu ünlü söz ne anlama geliyor?Biz erkekgozuyle.com editörleri olarak carpe diem nedir ? , ne anlama gelir sorularını sizler için araştırdık.

Carpe diem “anı yaşa” demektir.Carpe diem artık bir felsefi akım bir düşünce biçimi halini almıştır.Geleceği gelecekte ne olcağını düşünmek yerine sadece bu güne bu ana odaklı ,anın tadını çıkartan bir yaşam biçimini benimsemek anlamına gelir.Carpe diem ‘in ne derece doğru olduğu tartışılır.Çünkü anı yaşamak tabi ki gereklidir ama biraz da geleceği düşünmek gerekmez mi? Yarın ne olacak düşünmeden geleceği planlamadan ne kadar yaşanılabilir ki ?

Kaynağı ve kökeni nedir:

Latin edebiyatının ünlü ozanı Hortoius’un bir dizesinde geçen “gününü gün et”; “zamanın tadını çıkar” ya da “günü yakala” anlamındaki özdeyiş. Bu özdeyiş hazcı felsefenin bir savunusu gibi gözükse de aslında gelecek hakkında endişelenmek yerine yaşanılan anın değerine vurgulamak için yapılan bir uyarıdır.

XIX. yüzyıl başlarında Byron’ın yapıtlarında sık sık geçen “günü yakala” (seiz the day), deneyimdeki hazzı, yaşanmıştaki önemi gözden kaçırmamayı öğütler. Kimi Hristiyan manzumelerindeyse “günü anlamlı yaşa” anlamında kullanılan carpe diem, insanların bedenlerini uykuya hazırlamak yerine, ruhlarını ölüme hazırlamaları gerektiği konusunda örtülü bir uyarı barındırır.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu