Body Worlds Nedir?

0
10
body worlds nedir
Body Worlds nedir?

BODY WORLDS nedir?

Uluslararası platformda BODY WORLDS The Original Exhibition of Real Human Bodies (BEDEN DÜNYALARI: Gerçek İnsan Bedenleri Orijinal Sergisi) olarak bilinen BODY WORLDS, Plastinasyon* adı verilen olağanüstü bir yöntem aracılığıyla korunmuş gerçek insan bedenlerini izlemek yoluyla ziyaretçilerin anatomi, fizyoloji ve sağlık hakkında bilgi edindikleri, türlerinin ilk örneği olan sergilerdir. Gunther von Hagens’in BODY WORLDS Orijinal Vücut Dünyaları Yaşam Döngüsü sergisinde tüm beden plastinatları, organlar, organ yapılandırmaları ve saydam beden kesitleri dahil 200’ü aşkın gerçek insan örneği bulunur. Sergi aynı zamanda ziyaretçilerin hastalıkların uzun dönemde yaptıkları etkileri, tütün tüketiminin etkilerini, diz ve kalça gibi yapay desteklerin mekaniğini anlamasına olanak verir. Bugüne kadar BODY WORLDS sergileri dünyanın dört bir yanında 30 milyon insan tarafından gezilmiştir. *(Dr. Von Hagens tarafından 1977 yılında icat edilen devrim niteliğinde bir örnek koruma yöntemi)

Serginin amacı nedir?

BODY WORLDS, halkı insan bedeninin iç işleyişi hakkında bilgilendirmeyi ve hastalıklı ve sağlıklı vücutlarla, kaliteli yaşam tarzı seçimlerinin etkilerini göstermeyi amaçlıyor. Aynı zamanda anatomi hakkında daha fazla merak uyandırma umuduyla sunuluyor.

BODY WORLDS’ü kimler görmelidir?

Bizi insan yapan şeyin ne olduğunu öğrenmekle ilgilenen herkes. Her yaştan yetişkinler ile 13 yaşın üzerindeki çocuklar sergiliyi gezebileceklerdir.. BODY WORLDS sergilerinin doğası düşünüldüğünde, 13 yaş altındaki çocuklarının BODY WORLDS’ü gezmeye uygun yaşta olduğuna karar vermek ebeveynler, vasiler veya okul personelinin sorumluluğundadır ve refakat gerekmektedir..

BODY WORLDS başka nerelerde sergilenmiştir?

Dünyada 30 milyonu aşkın insan tarafından ziyaret edilmiş altı BODY WORLDS sergisi vardır. BODY WORLDS sergileri Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da sergilenmiştir.

Halkın bu sergileri görmesi neden önemlidir?

BODY WORLDS organizatörleri insanların bedenin işleyişi hakkında daha çok şey bildiklerinde sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam tarzlarını seçme olasılıklarının arttığına, aynı zamanda da ziyaretçilere yaşam bilimleri hakkında daha çok şey öğrenmek için esin kaynağı olacağını düşünüyor. İnsan bedeninin görünümü ve işleyişi hakkındaki bilgiler, herkes tarafından erişilebilir olması gereken, temel yaşam bilimi bilgileridir.

Aynı bilgiyi insan anatomisine dair kitaplar ve modellerden de edinebilir miyim?

Otantik örneklerin benzersiz kullanımının sunduğu hastalık, fizyoloji ve anatomiye yakından bakış, modeller, ders kitapları veya fotoğraflarla gösterilemez. Buna ek olarak sergi ziyaretçilerin her bedenin içinde dahi kendi benzersiz özelliklerine sahip olduğunu anlamasına olanak verir. Diğer kentlerdeki deneyimler, sergi ziyaretçilerinin gerçek örneklere karşı plastik modellerin öykünemeyeceği bir çekim duyduğunu açıkça göstermiştir.

Plastinasyon nedir?

Plastinasyon, Dr. Gunther von Hagens tarafından örneklerin tıp eğitimi amacıyla korunması için icat edilen, benzersiz bir işlemdir. Bu işlemde örneklerdeki beden sıvıları ve çözülebilir yağlar, vakum altında zorlu emdirmeden sonra sertleştirilen sıvı plastiklerle değiştirilir. Bedenler canlıyı andıran pozlarda sabitlendikten sonra gaz, ısı veya ışıkla sertleştirilir. Plastinatlar bedenlerimizin yaşamdaki hareketlere ve atletik etkinliklere içten nasıl tepki verdiğini gösterir. Plastinasyon tekniğinin mucidi ve BODY WORLDS sergilerinin yaratıcısı Dr. Gunther von Hagens hakkında daha fazla bilgi almak için, www.bodyworlds-istanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sergilenmekte olan örnekler nereden geldi?
Plastinatların kim olduğunu veya nasıl öldüklerini bilecek miyiz?

BODY WORLDS sergileri beden bağışçılarının, yani ölümlerinden sonra bedenlerinin sergide eğitim amacıyla kullanılabileceğini vasiyet eden bireylerin cömertliğine dayanır. Tüm beden plastinatlarının tümü ve örneklerin çoğunluğu bu beden bağışçılarından gelmektedir. Olağandışı hastalıkları gösteren kimi belirli örnekler eski anatomik koleksiyonlardan ve morfoloji enstitülerinden gelmiştir. Beden bağışçılarının da rıza gösterdiği üzere, kimlikleri ve ölüm nedenleri açıklanmamıştır. Sergi kişisel bilgilerin açıklanmasına değil, bedenlerimizin doğasına odaklanır.

Plastinatlara hali hazırdaki pozları neden verilmiştir?

Plastinatların pozları dikkatle düşünülmüştür ve eğitsel amaçlara hizmet eder. Her plastinata farklı anatomik özellikleri sergilemek üzere poz verdirilmiştir. Örneğin atletik pozlar spor yaparken kas sistemlerinin kullanımını gösterir. Pozlar belirli anatomik özellikleri vurgulamak ve ziyaretçinin plastinat ile kendi bedeni arasında ilişki kurmasına olanak vermek üzere seçilmiştir.

Bu sergi çocuklar için uygun mudur?

Bugüne kadar BODY WORLDS sergileri dünyanın dört bir yanında küçük çocuklar da dahil 30 milyon insan tarafından gezilmiştir. Sergiyi ziyaret edecek 13 yaş altı çocukların yanlarında refakatçi bulunmasu gerekmektedir. BODY WORLDS sergisine çocuk veya okul gruplarını getirmeyi düşünüyorsanız, sergiyi bir öğrenme deneyimi olarak nasıl kullanacağınızı görmek için çevrimiçi Kaynaklar kısmımızı ziyaret edin.

Bu sergiyle ilgili etik sorular çözüme ulaştırıldı mı?

BODY WORLDS’ün Kuzey Amerika’daki açılışından önce, din bilimciler, etik uzmanları, akademisyenler ve önde gelen tıp uzmanlarından oluşan, seçkin bir kurul tarafından bağımsız bir etik değerlendirmesi yürütüldü. BODY WORLDS’deki bedenlerin kökeni hakkındaki Etik Değerlendirmesi -California Bilim Merkezi tarafından yapılan- internet sitemizden yüklenebilir.

Hangi eğitsel materyaller sunulmuştur?

Öğretmenler hem öğrencilerini hem de öğrencilerinin yetişkin gözetmenlerini BODY WORLDS deneyimine dikkatle hazırlamak isteyecektir. Eğitmenler için hazırlanmış materyaller istek üzerine ve internet sitemizden temin edilebilir.

CEVAP VER