Bitmeyen Meslekler – İşsiz kalmayan meslekler

0
10
Bitmeyen Meslekler
Bitmeyen Meslekle
Bitmeyen Meslekler
Bitmeyen Meslekle

Gün geçmiyor ki işini kaybetme korkusu artmasın.. Artık insanlar geçimini sağlamak için bulabildikleri her türlü işte çalışıyorlar. Çalışıyorlar ama her geçen gün işsiz kalma olasılıkları artıyor, dolayısıyla insanlar işsiz kalmayacakları, işinden atılma korkusu olmayan mesleklere yönemleye çalışıyorlar. İşte Türkiye’de ve tüm dünyada asla işssiz kalmayacağınız bitmeyen meslekler!

1. Öğretmenlik/Eğitim

Ekonominin durumu ne olursa olsun, çocukların okula devam etmeleri gerekir. Yöneticiler bile okullara, eğitime ve o okullardaki öğretmenlere odaklanmış durumda. Aynısı halk eğitim merkezleri ya da devlet üniversiteleri için de geçerli. İnsanlar böyle zor zamanlarda tasarruf yapmaya çalıştıklarında, eğitimi çok daha ucuz olan bu okullarda kayıtlar artıyor.

Kariyer Profilleri: İlkokul Öğretmenliği, Lise Öğretmenliği, Okul Danışmanlığı

2. Bilgi Teknolojisi

Hem büyük hem de küçük firmaların bilgisayarlarını tamir ettirmeleri/güncellemeleri/vs gerekir. Sürekli değişen teknoloji dünyasında eğitime ihtiyaç olduğu için, bilgi teknolojisi çalışanlarına sürekli ihtiyaç duyulur. Teknoloji sürekli ilerlediği için bilgi teknolojisi çalışanları son teknolojiye hâkim olmak amacıyla eğitim almaya devam ederler. Firmalar ya bu kişileri işe alır ya da ihtiyaçları olduğunda bu beceriye sahip kişileri dışarıdan tedarik ederler.

Kariyer Profili: Bayan Bilgi Teknolojisi Çalışanı

3. Hemşirelik/Sağlık Hizmeti

Hemşirelere her zaman ihtiyaç vardır. Uzun ve düzensiz çalışma saatleri yüzünden hemşirelerin devamlılığını sağlamak zordur. Ancak, eğitim aldıysanız ve hemşirelik yapmaya dayanabileceğinizi düşünüyorsanız, bu işte her zaman çalışan ihtiyacı vardır. Hastaneler de giderlerini azaltmak için tasarruf yapıyor olsa da hemşirelere hala ihtiyaç vardır çünkü onlar olmazsa hastaneler çalışmaya devam edemez.

Kariyer Profilleri: Hemşire, Lisanslı Hastabakıcı, Sağlık Servisi Yöneticisi

4. Bakım ve Onarım

İnsanlar paraya sıkıştıklarında, gerçekten önemli şeyler için para harcamaya çalışırlar. Yeni bir buzdolabı almaktansa eskisini tamir ettirip biraz tasarruf yapmayı denerler.

Ekonomik şartların zorlayıcı olduğu dönemlerde bakım ve onarım yapan kişilerin işi durgunlaşmaz.

5. Süreç Analistleri

İnsanlar, firmalar ve devlet nasıl olursa olsun tasarruf yapmanın ve işleri daha verimli hale getirmenin yollarını arıyorlar. İşleri daha verimli hale getirmenin yollarını arayıp bulanların yaptıkları işe olan ihtiyaç, zor zamanlarda kesinlikle büyüyor. Her firma, çalışma alanlarını enerji açısından daha verimli ve üretken hale getirmenin yollarını arıyor.

Hatta firmalar bazen harcamaları azaltmak konusunda ne yapabileceklerini bulmaları için özel bir takım bile tutuyor.

CEVAP VER