Beşiktaş’a Forma Değiştirten Acı Olay

0
13
balkan savaşı beşiktaş forması
Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü

Balkan Savaşı Beşiktaş FormaEge Balkan Sosyal İktisadi ve Akademik İşbirliği Derneği (EBSİAD), İzmir Hilton Otel’de, ‘Balkanlar’ konulu fotoğraf sergisi düzenledi.

Sergide konuşan Rektör Göktepe, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1912’ye kadar 500-550 yıllık bir Balkan serüveni olduğunu, ancak 1912 yılından sonra başlayan milliyetçilik akımlarının, özellikle 19. yüzyılda çok fazla değişimi beraberinde getirdiğini anlattı. ‘Unutulmasınlar Diye Balkan Harbi-2’ isimli kitabın yazarı ve aynı zamanda Tarih Akademisi Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Göktepe, Balkan Harbi’nde kayıpların sadece toprakla sınırlı kalmadığını, yaklaşık 1,5 milyon insanın Türkiye’ye göç etmeye çalıştığını, sadece 812 bininin ulaşabildiğini fakat geride kalan 630 bin kişinin ya Balkanlar’da savaş sırasında ya da yollarda hayatını kaybettiğini, binlerce savunmasız Müslümanın hunharca katledildiğini anlatan Göktepe, sadece Edirne’de binlerce insanın açlıktan öldüğünü, Osmanlı Avrupası’nın yüzde 83’ünün elden çıktığını, savaştan önce 167 bin kilometrekareyken 26 bin kilometrekareye düşüldüğünü ifade etti.

balkan savaşı beşiktaş forması

550 yıllık geçmişi olan yurdun bir haftada kaybedildiğini ve ihtiraslara kurban edildiğini söyleyen Prof. Dr. Cihat Göktepe, “Enteresandır, Balkan Savaşları öncesi Müslüman oranı yüzde 51; savaş sonrası yüzde 20’lere, sonrasında mübadeleyle daha da küçük orana inmiştir. İlk defa siper savaşı, makineli tüfek, savaş uçakları kullanılmıştır.” dedi. Dönemde diğer savaşlarla birlikte 1 milyon 300 bin asker kaybının 20-30 yaş grubu insanlardan oluştuğunu hatırlatan Göktepe, “Anadolu’da yetişmiş insan eksikliği çektiğimizin sebepleri, çok evliliğin olmasının nedenleri buralarda aranmalıdır. 1915 Galatasaray mezuniyet kütüğü boştur, çünkü o çocuklar Çanakkale’de şehittir. 1921 Kayseri Lisesi son sınıfı yoktur, Sakarya Harbi’nden dolayı.” dedi.

balkan savaşı beşiktaş forması

Balkan Savaşları’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun geri çekilmesi, insanların hayatını kaybetmesi sonucu ülkede yas ilan edildi Özellikle gençler, bu durumu uzun süre kabullenemedi. O zamanki adıyla Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, Balkan Savaşları’ndaki kayıpların anısına kırmızı rengini siyaha çevirdi. Balkan toprakları geri alınıncaya kadar spor alanlarında siyah beyaz renklerle mücadele vermeye karar verdi, ancak sonraki yıllarda Balkan topraklarının geri alınamaması üzerine Beşiktaş’ın renkleri siyah beyaz olarak kaldı. Geçtiğimiz günlerde hattâ Beşiktaş yöneticilerine bu yüzden ödül verildi.

balkan savaşı beşiktaş forması
Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü sporcuları

CEVAP VER