Bel Ağrısının Nedenleri

0
8

 

  1. Kötü bel kullanımı : Aynı pozisyonda uzun süre belimizi zorlarsak, günlük hayatımızda belimizin mekanizmazsına aykırı hareketler yaparsak bel ağrısı riskini arttırmış oluruz.
  2. Kas spazmı : Ağur birşeyler kaldırdığımızda, yüksek bir yerden atladığımızda, düştüğümüzde veya çeşitli spor aktivitelerinde belimiz zorlanabilir ve tutulabilir. Vücudumuzun buna cevabı ağrılı kas spazmı olacaktır. Hava değişimleri, rüzgar, hava akımı, hava basıncı kas spazmını arttırmaktadır.
  3. Bel fıtığı : İki bel omurumuz arasında yastık işlevi görmekte olan jölemsi dokunun kayması veya taşması durumunda gerçekleşen sağlık sorunudur.  Böylece omuriliklten çıkarak bacağa, ayağa inen sinire baskı yaparak bel ve bacak ağrısı oluşur. Öksürdüğümüzde, hapşırdığımızda ve ıkındığımızda ağrı artar.
  4. Omurga darlanması (Spinal Stenozu) : Omurilik ve sinirlerinin bulunduğu kanalların daralması sonucu sinirler sıkışır ve bel ağrısı artmaya başlar. Yaşımız ilerledikçe uzun mesafe yol yürüdüğümüzde bacaklarda vew belimizde ağrı, uyuşma ve topallama şeklinde kendisini belli eder.
  5. Omurlarda kayma ve biçim bozuklukları : Bel omurları ciddi  bir kaymayla bir birinin üzerine çıkabilir. Karakteristik ‘Spondilolistezis’ kesinlikle bel ağrısı sebebidir. Hareket ettikçe bel ağrımız artar. Ayrıca belimizdeki beldeki açıklıklar, eğrilikler, düzleşmeler, fazla veya eksik bel omuru sorunları da bel ağrısına yol açabilir.
  6. Gerilim, stres, sigara : Bel ağrısı sorunumuzu kronik hale getiren en önemli 3 sorun. Psikolojik sorunlar, ekonomik sorunlar, sosyal sorunlar, bel ağrısı riskini arttırmaktadır. Aynı zamanda sigara bel bölgemize kan taşıyan damarlarımızı tıkadığı için diskte bozulma daha hızlı, iyileşme ise daha geç olur. Gülmek, mutlu olmak, kafanızı sorunlara takmamak, işinizi sevmek, aşık olmak, sosyal uğraşlar ve hayata pozitif bağlılık bu tip bel ağrısı nedenlerini ortadan kaldırabilmektedir.
  7. Fazla kilo : Vücudumuzun askısı niteliğindeki bel kemiğimiz, vücut ağırlığımız arttıkça daha da zorlanır ve artan kilo ile bel ağrımız da artmaktadır. İdeal kilonun korunması ve düzenli tempolu yürüyüşler bu sorunu ortadan kaldırabilir.
  8. Eklemlerde kireçlenme – Osteoartirit : İleri yaşlarda vücudumuzun kemik yapısında, bağlarda ve disklerde yıpranmalar olur. Bu yıpranmış dokular kreçlenerek eklem hareketlerini zorlar, yavaşlatır ve ağrılar kaçınılmaz hale gelir.
  9. Kemik erimesi, osteoporoz : Kemiklerimizde yumuşamaya yol açan osteoporoz, kemik direncini azalttığı için kolay kırılmalara ve ağrılara sebep olmaktadır. Beslenirken kalsiyum ve D vitamini azlığı, hareketsiz asosyal yaşam, erken menopoz,  asitli içecekler ve sigara kemik erimesi riskini artırır.
  10. Romatizma : Vücudumuzun bağışıklık sistemi kendi sağlıklı hücrelerimize saldırmaya başladığında romatizma hastalığı kendisini belli eder. Romatizma ile birlikte omurgamızdaki normal kemikler ve kıkırdak dokularımız hasar görmeye başlar. Sabahları görülen eklem sertliği ve tutulmalar romatizmal hastalıkların habercisidir.

CEVAP VER