Beden Dili Hareketleri Anlamaları

0
13
en çok kullanılan beden dili hareketleri ve bu hareketlerin anlamları

en çok kullanılan beden dili hareketleri ve bu hareketlerin anlamlarıYeni birisiyle tanıştığınızda karşı tarafta bıraktığımız ilk izlenim son derece önemlidir. İlerleyen zamanlarda tekrar görüşmek, karşınızdakini sadece sözlerinizle değil aynı zamanda beden dilinizle de etkilemek istiyorsanız bu hareketlerin anlamlarını bilmek zorundasınız. Peki en çok kullandığımız hareketler ve bu hareketlerin anlamları ne oluyor? dediğinizi duyar gibiyiz. Başlıca hareketleri ve bunların anlamlarını okuyucularımız için derledik.

En çok kullanılan beden dili hareketleri ve bu hareketlerin anlamları;

Yüz
Bedenimizin, gözlerden sonra, en çok anlam ifade eden bölgesi yüzümüzdür. Örneğin biriyle tanışma esnasında bu durumdan memnun olduğunuzu ona pozitif bir gülümsemeyle ifade edebilirsiniz. Gülümsemeniz abartılı bir şekilde olup yapaylık yaratmamalı; bu nedenle biriyle tanışma durumunuzda ağzınız kapalı gülümsemeyi tercih edin.

Gözler

Samimi ve direk temasın sağlandığı nokta gözlerdir. Uzun uzun karşısındakinin gözlerinin tam içine bakmak, üstünlüğünü kabul ettirme ihtiyacı veya korkutma belirtisi olarak yorumlanabilir. Gözünü sürekli olarak kaçıran ve genelde yere doğru bakan gözler ise boyun eğme, zayıflık veya sinsilik olarak yorumlanabilir.

Tokalaşma

Biriyle tanıştığınızda tokalaşırken, gözlerinin içine bakmanız ne kadar nazik olduğunuzu gösterir. Karşınızdaki kişinin elini sıkıca, dinamik bir şekilde ve çok uzatmadan sıkarsanız bu sizin samimi, özgüven sahibi ve etkileyici olduğunuzu gösterir. Yapılan araştırmalar gevşek bir şekilde yapılan tokalaşmanın insanların yüzde 66’sında özgüven ve karakter eksikliği anlamına geldiğini ortaya çıkarmış. Ellerin nemli olması ise sinirlilik ve kaygı anlamına gelir.

Doğru pozisyon

Eğer koltukta oturuluyorsa, tamamen dik oturmak; kollarla bacakları birbirine dolar pozisyonda durmamak (kapalılık ve ret izlenimi yaratır); ve etrafınızdaki konuşmacı/dinleyici kişilere doğru bakmak gerekir. Eğik bir şekilde oturmak halinizden memnun olmadığınız anlamına gelir.

Ellerinizi dizinize koyabilirsiniz; ama avuçlarınız gözükür şekilde olursa bu, boyun eğme veya güçsüzlük izlenimi verir. Eğer elleriniz yumruk şeklindeyse bu, agresif olduğunuzu gösterir.

Konuşulan kişinin bölgesine saygı duymak amacıyla, konuşurken çok fazla yakınlaşmamak ve kollarınızla kişiye temas etmekten kaçınmak gerek. Yaklaşık 60 cm’lik bir mesafeyi korumak saygıyı korumak açısından doğru olacaktır.

Kafa hareketleri

Karşınızdaki kişiyle konuşurken onu cesaretlendirme ve ona olan ilginizi göstermek amacıyla, onu dinlediğinizi ifade eden kafayla onaylama hareketi yaparsınız. Halbuki onu dinlediğinizi belli etmek için kafanızı sürekli hareket ettirmenize gerek yok! Kafanızı hafif bir şekilde eğerek onu dinlerken de ilginizi göstermiş olursunuz.

CEVAP VER