B12 Vitamini Yararları

1
12

B12 vitamininin yaralarını ve eskiliğinde görülen etkileri bu yazımız sayesinde öğrenmiş olacaksınız.  B12 vitamini bir diğer adıyla Kobalamin eksikliği  hayvansal gıdaları tüketmeyen kişilerde görülüyor. Anemi hastalığına da neden olabiliyor.

B12 Vitamininin yararları Nelerdir?

Protein kullanımı, DNA sentezi, enerji üretimi ve sinirler için gereklidir. Kanda oksijenin taşınmasına yardımcı olur, sigara dumanı ve diğer zehirlerle savaşta rol oynar. B12 vitamini doğurganlığı, hücre oluşumunu ve uzun yaşamasını sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır.
Özellikle hayvansal gıdalarda bulunur. B12 Vitamini açısından, karaciğer, böbrek, tavşan ve koyun eti, hindi eti, yağlı balıklar, süt, yumurta akı, peynir oldukça zengin besinlerdir. Bitkilerde ise son derece az bulunur. Bu nedenle vejetaryen beslenenlerin B12 vitamini açısından yetersiz beslenmeleri söz konusu olmaktadır.
B12 vitamini eksikliği, kansızlığa (anemi) neden olur. Ayrıca; iştahsızlık, ishal, hafif sarılık, saç sağlığının bozulması, cilt sorunları, ağzın sıcak veya soğuğa aşırı duyarlılığı, gerginlik, enerji azlığı, kabızlık, kaslarda hassasiyet ve zihinsel bozukluklar ortaya çıkabilir.
B12 vitamini eksikliği sık görülür. Kobalaminin yetersiz alımının yanında ince barsaklardan yeteri kadar emilememesi gibi nedenler de B12 vitamin eksikliğine neden olabilir. Ayrıca, yaş ilerledikçe B12 vitamin eksikliğinin görülme sıklığı artmaktadır.
Kobalamin vücutta uzun süre depolanabilir. Bu nedenle, vücutta yeteri kadar depo edilmiş olması kaydıyla, hergün alınması gerekmez.
Günlük Vitamin İhtiyacı: 1-10 mg.

1 YORUM

  1. 28 yaşındayım ve muhasebeciyim genc olmmaa ragmen sae7larımda aşırı df6kfclme yaşadım ayrıca meslegim geregi dış gf6rfcnfcmfcm e7ok f6nemlı hem f6yle olmasada kim kel kalmak isterki şu hayatta.işim e7ok stresli bi yerden zarar veriyo ister istemez insana.benmde sae7larımı e7ok etkıledı işin dogrusu Ozodermi kullanmayı pek dfcşfcnmedım duymusluugm var ama ınanasım gelmemıstı yan komsum kullanmıs aramızda iyidir bana bahsettı bende o vesileyle aldım kullandım ve şimdi eski halımden eser kalmadı herkese tavsıye ederım.

CEVAP VER