Ayçiçeği Radyasyonu Önlüyor Mu ? -Ayçiçeği Radyasyonu Emiyor Mu ?

0
10

Japonya’da ana ada Honşu’nun doğusunu vuran 9 büyüklüğündeki 11 Mart depremi ve tsunamisi sonucu, erime ve patlamaların olduğu Fukuşima Dai-içi (1 Numaralı) Nükleer Santraline 50 kilometre uzaklıktaki Budist Joenji tapınağındaradyasyonu emeceği düşünülen ayçiçeği ekiliyor.
Joenji Tapınağı’nın Başkeşişi Koyu Abe, ”Fukuşima’ya görünmez kar yağdı ve kolay kolay erimeyecek bu kar çok uzun sürecek kışı getirdi” diyor.
Bölge halkına moral vermek ve radyasyonu emeceği düşünülen ayçiçeği ve başka bitkileri yetiştirmeye ve dağıtmaya başlayan keşişbaşı Abe, ”Biz radyasyonu emeceği düşünülen ayçiçeği, kolza tohumu, domuzotu ve horozibiğini yetiştiriyoruz. Şimdiye kadar en azından 200 binayçiçeği ektik ve tohumlarını dağıttık. Fukuşima’da ekilen en azından 8 milyon ayçiçeği var” derken, 100 kadar gönüllü, Abe’nin radyasyon-botanik girişimine yardım ediyor.
Ukrayna’da Çernobil elektrik santralında 26 Nisan 1986’da büyük nükleer kaza olduğunda da, radyoaktif sezyumunu çıkarmak için göletlerde ayçiçeği kullanılmıştı.

CEVAP VER