Aşkın Ömrü Ne Kadardır?

0
12
sonsuz aşk var mıdır
Aşk sonsuz değildir.

Aşk doktorları aşkı yorumluyor.

Aşk sonsuza kadar sürmez. Bir gün gelir kişinin karşısındaki insana duyduğu heyecan, istek ve arzu sona erer. Peki aşk ne kadar sürer? Bu soru için net bir cevap vermek çok zor. Kimileri 9,5 hafta süreceğini, kimileri 3 yıl süreceğini iddia ediyor. Hatta tam süre verip 2 yıl, 2 ay, 28 gün diyenler bile çıkacaktır. Ancak gerçekte aşkın ne kadar sürdüğüne dair elimizde net bir bilgi yok.

Yapılan çalışmalar 3 ile 5 yıllık süre içerisinde çiftler arasındaki tutkunun azaldığı yönünde. Bu bize aşk dediğimiz duygusal yoğunlaşmanın sonsuza kadar sürmediğini göstermekte. Çünkü aşk bir uyarılmadır. Kişi bir kez bir uyaran tarafından uyarıldığında zaman içerisinde yaşadığı tecrübeye adapte olur ve uyaranın etkisi geçer.

Peki kaç kez aşık olabiliriz?

Bu sorunun cevabına yüzlerce binlerce kez aşık olabiliriz şeklinde cevap vereceğimizi zannedenlere kötü bir haberim var. Aşk bir uyarılmadır ve uyarılmayı ilk kez yaşadığımızda bir eşik belirlemiş oluruz. Tekrar aşık olduğumuzda ilk yaratılan eşiğin aşılması gerekir, ancak adaptasyon mekanizması burada da devreye girer. Diğer bir deyişle; yaşayacağımız ilk aşk (ki çoğumuz için ilk aşk ergenlik dönemine denk gelir çünkü beynimiz ilk çiftleşme içgüdülerimizi denemelerini ergenlik döneminde gerçekleştirir)  aşağı yukarı ilk ve tek gerçekliği olan aşktır. Daha sonra yaşadığımız aşklar o ilk aşkın çıtasını aşamayacağından aslında aşk insanın başına en gerçekçi haliyle bir kez gelen bir şeydir.

[related-posts]

Peki ilk aşk bu kadar değerliyse acaba aynı insana defalarca aşık olmak mümkün müdür? Neden olmasın diyenlerinizi görür gibiyim. Ancak uyarılma bir kez gerçekleştikten sonra bir daha aynı özne için gerçekleşmesi mümkün değildir. Çünkü beynimiz o uyarana adapte olmuştur bir kez. Öyleyse aynı insana tekrar tekrar aşık olduğunu söyleyenlerin yaşadıkları duygusal yoğunluğu abarttıklarını söylemek yanlış olmayacaktır.

Aşk geçicidir ve bitmeye mahkumdur. Aşk, sınırlıdır, belki insana yaptırdıklarında sınır tanımaz ama belli bir süre devam eder ve nihayetinde sona erer. İşin garip olan yanı; aşk nasıl ki; kapıyı çalmadan, sorgusuz sualsiz gelip yerleşirse zihnimize; gidişi de öyledir. Birden bire sessizce çekip gidebilir, fark ettirmeden, çaktırmadan. Onun kontrolsüz oluşunu kabullenmek gerekir ve onu kaybetmekten korkmak yerine aslında o gittiğinde yerine geçecek olan duygulara odaklanmak gerekir.

CEVAP VER