Aşkın Kimyası

0
10
Aşık olan bir insanın vücudunda neler değişiyor biliyor musunuz? Araştırmalar, aşkın 3 aşamasının olduğunu gösteriyor. Her aşık olan insanda bu evreler gerçekleşiyor. Peki nedir bu evreler?
1. Tutku: Pasif bir olgudur ve karşınızdaki tabiri caizse deli gibi arzulamaktır.2. Çekim gücü: Bir tür gözleri kör eden etkidir. Birinin çekim alanına girdiğinizde ya da romantizm sizi esir aldığında genelde mantıklı düşünemezsiniz. “Aşkın gözü kördür “ deyiminin aslında ne kadar doğru olduğunun farkına varırsınız. Etkilendiğiniz kişinin bazı özelliklerine odaklanır ve onu istemekten kendinizi alamazsınız. Bu safha ise tamamen biyolojik yapımızla alakalıdır.3. Bağlılık: Aşkın bir sürece girmiş halidir. Aşkın büyüsünden yavaş yavaş gerçekliğine doğru adım attığınız evredir. Bu safhada problemler yaşanabilir ve ancak güçlü ilişkiler ayakta kalmayı başarır.

Aşkla ilgili ilginç bilgiler

MRI görüntüleme sistemiyle aşkın beynin “ödül merkezi” olarak bilinen bölgesinde hareketlere neden olduğu bulunmuştur. Aynı bölge bağımlılığı söz konusu olduğunda da etkilenmektedir.

Aşkın ilk evrelerinde beynin ferre güdüsü ve bağlılık gibi bölgeleri aktif hale gelir.

Aşık olduğunuzda kandaki serotonin seviyesi düşer. Aynı etki obsesif-kompulsif bozukluklarda da görülmüştür.

Yani aşık olduğumuzda beynimizde neler oluyor ?

Aşk, bağımlılığı, obsesif-kompulsif bozukluklar ve diğer bilişsel sorunların meydana geldiği bölgelerdeki moleküllerin etkileşimi sonucunda meydana gelir.

“Aşk kimyasalı” olarak bilinen Dopamin beyinde mutluluk hissi yaratmaya başlıyor. Yüksek miktarlardaki dopamin aynı zamanda noradrenalin denilen ve dikkati, kısa süreli hafızayı, hiperaktiviteyi, uykusuzluğu ve hedef amaçlı davranışları tetikliyor. Yani aşk evresindeki çiftlerin gözü birbirlerinden başka hiçbir şey görmüyor.

Milliyet’te de yer alan habere göre, noradrenalin, adrenaline benzer bir kimyasal ve kalbin hızlı atışı ile heyecanı körüklüyor. İnsan vücudu sadece belli bir durum ortaya çıktığında bu kimyasalları salgılıyor ve erkeklerdeki miktar kadınlara göre çok daha fazla. Çünkü erkeklerin beyni daha çok görsel odaklı çalışıyor.

Aşırı dikkat ve idealleştirme sürecinin diğer bir açıklaması ise London College Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmacılar aşık olan kişilerde serotonin miktarının azaldığını ve aynı zamanda diğerlerini değerlendirmemizi sağlayan sinirsel devrelerin de baskılandığını belirtti.

 

CEVAP VER