Vazgeçilmez Ol

Aşk Belirtileri – Aşık Olunca Ne Olur?

Aşkın Belirtileri Nelerdir ? Aşık olduğumu nasıl anlarım ?

Aşk, hiç ummadığınız bir anda başınıza gelen en güzel şeydir… Aşkın gelişi, aklın gidişidir… Peki ama aşık olduğunuzu nerden anlarsınız ? Aşk belirtileri nelerdir ? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz ancak, size en çok yardımcı olacak şey “o, benim için ne ifade ediyor?” sorusudur. Eğer bu soruya olumlu bir cevap verebiliyorsanız, hiç kötü bir yanını söylemeden, gözünüzün içi gülerek bu soruyu cevaplıyorsanız aşıksınız demektir.

Aşık mısınız, değil mi? Ruh sağlığından koku alma duyusuna kadar pek çok şeyi etkileyen aşkın kıvılcımları, sizde var mı, yok mu, araştırmaya göz atmakta fayda var.

ABD üniversitelerinin aşk hakkındaki derleme çalışmalarındani. Buna göre aşk, evlilik, evlat sevgisi, hayvan beslemek; insanları sağlıklı, mutlu, dinç ve kırışıksız tutmaya yetiyor.

– Rutgers Üniversitesi’ne göre aşk da tıpkı çikolata gibi, beynin dopamin salgılamasını sağlıyor. Bu salgı da ruh halini, enerji seviyesini yükseltiyor, odaklanmayı kolaylaştırıyor.

-Aşk, koku alma duyusunu keskinleştiriyor.

-Evlilik ve aşk ikilisi, akıl sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Chicago Üniversitesi’nin bulgularına göre, evli çiftlerde psikiyatrik vakalar daha az görülüyor.

-Brown Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre evliler, bekarlara oranla daha nadir hastalanıyor. Ömür ortalama 8 yıl uzuyor.

-Dartmouth Üniversitesi’ne göre iyi bir evlilik yılda fazladan 100 bin dolar kazanmaktan daha fazla mutluluk veriyor.

-Baba olmak, erkekleri daha ılımlı yapıyor.

-Missouri-Columbia Üniversitesi uzmanları, hayvan sevgisinin ve evde hayvan beslemenin depresyonu azalttığı görüşünde.

-Evlilik aynı zamanda insanı gençleştiriyor, hücreler hızlı yenileniyor.

-Michigan Üniversitesi uzmanlarına göre, romantik film izleyen erkeklerde progesteron seviyesi artıyor ve  uysallaşıyorlar.

-John Hopkins Üniversitesi ise çiftler arasındaki fiziksel temas, antidepresan etkisi yapıyor. 

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu