Arı Sokması Tedavisi

0
10

Arı sokması halinde neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu tür durumlarda ilk yardımın çok kısa bir süre içerisinde yapılması son derece önemlidir. Sizi sokan arının cinsine ve vücudunuzun direncine göre sağlık durumunuz değişkenlik gösterebilir. Eğer sizi sokan arı bir bal arısı ise telaşlanmanıza gerek yok. Peki ya değilse ne yapmalısınız? Öncelikle arı sokması haline uygulamanız gereken ilk yardım tedavisinden bahsedelim.

İlk Yardım

1. İğnesini çıkarın. (Sadece bal arısının iğnesini çıkarın; yabanarısı ve eşekarısında bunu yapmayın.) Kredi kartı gibi ince ve sert bir nesne kullanarak ya da tırnağınızla iğneyi yavaşça dışarı doğru sıyırın. İğnenin battığı yerdeki çıkıntıyı sıkın ve iğneyi çekin. Daha fazla zehire maruz kalma riskini ortadan kaldırmak için keseyi iyice sıkmalısınız. Burada en önemli nokta, iğnenin deri içine daha fazla zehir pompalamasını engellemek için hızlı hareket etmektir. Bu yüzden müdahele etme konusunda çok zaman kaybetmeyin.

2. Alerjik reaksiyon belirtilerine bakın.

  • Nefes almada zorluk
  • Kaşıntılı kızarıklık ve kızarıklığın yayılması
  • Yüzde, boğaz veya ağız dokusunun şişmesi
  • Hırıltılı solunum veya yutma güçlüğü
  • Huzursuzluk ve anksiyete
  • Hızlı nabız
  • Kan basıncının hızla düşmesi veya baş dönmesi

Bu belirtileri gözlemliyorsanız, acil tıbbi yardım almalısınız. Geçmişte alerjiyle ilgili bir durumunuz varsa mümkün olduğunca çabuk bir antihistamin alın.

3. Ağrı kesici olarak asetaminofen veya ibuprofen alın.

4. Acıyan yeri sabun ve suyla yıkayın.

5. Aşağıdaki önerileri uygulayın. (Çok etkiliden daha az etkiliye doğru sıralanmıştır.)

Çareler

1. Limon dilimi ile ovalamak: Acıyan yerinizi hafifçe ovalayın. Ağrı limon uygulandıktan 10 dk. sonra azalmaya başlayacaktır, bu esnada derin nefesler almaya çalışın.

2. Buz: 20 dk. boyunca arının soktuğu bölgeye kumaşa sarılı buz bastırın. Semptomlar giderek kaybolacaktır. Yeniden uygulamadan önce yaklaşık beş saatlik bir süre geçmesini bekleyin. Soğukluk kan damarlarını daraltır (Zehir bulaşmış kanın akışını yavaşlatır) ve ağrı ve kaşıntı hissinin uyuşmasını sağlar. Ve buz kullanmak pratik ve bedava bir yöntemdir.

3. Diş macunu: Arı sokan yere diş macunu sürün. Karıncalanma yapabilir ama tırmalama gibi bir his yaratan kaşıntının giderilmesini sağlar. Belirtileri hafifletebilmesi için 15 dk. beklemelisiniz. 5 saatte bir yeniden uygulayabilirsiniz.

4. Analjezik içeren Kalamin Losyonu: Sızlama hissini yatıştırmayı sağlayacaktır bu losyonu uygulamak. Belirtilerin giderilmesi için 45 dk. bekleyin. 4 saat sonra yeniden uygulayın. Çünkü belirtiler diğerlerinin aksine bu losyonla yeniden geri dönecektir.

5. Hidrokortizon krem: Maksimum güçte bir hidrokortizon krem uygulayın. Krem gözle görülür bir şekilde kuruyacaktır. Yaşadığınız semptomların hafiflemesini sağlar. Belirtilerin yeniden geri dönmemesi için 4 saat sonra yeniden uygulayın

CEVAP VER