+ Editörün SeçtikleriMotorlu Araçlar

Aracınızdan Kayış Sesi Geliyorsa Dikkat!

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde aracınızdan daha önce duymadığınız değişik sesler duyabilirsiniz. Bu seslerin çoğu havaların soğuk olmasından kaynaklansa da özellikle kayış sesi duyarsanız buna dikkat etmenizde fayda var.

Genellikle hangi kayıştan ses geldiğini anlayabilmeniz için internette araştırma yaptığınızda “kayışa su dökmek” gibi çözüm önerileri gelebiliyor. Ancak sadece su dökmeyle arızasını anlayamadığımız kayışlar da olabiliyor ki bunların en başında ve aynı zamanda en önemlisi TRİGER KAYIŞI.

Triger kayışı motorunuzda hayati öneme sahip kayışlardan bir tanesi. Tahmin edeceğiniz üzere değiştirilmesi de masraflı bir olan parça. Ancak triger kayışından dolayı motorunuz zarar görürse aracınızın motoruna daha da çok zarar görebilir.

Sabah erken saatlerde hava soğukken aracınızı çalıştırdığınızda kayış sesi geliyorsa ve bu sesin V kayışından geldiğini düşünüyorsanız bu kayışa su dökme işlemi işe yarayabilir. Ancak bu işlemden sonra aracınız hala ses çıkarmaya devam ediyorsa (kayış sesi geliyorsa) triger kayışından şüphelenebilirsiniz. Bu durumda aracınızı bir ustaya ya da yetkili servise götürmenizde fayda var. Yukarıda da belirttiğimiz gibi triger kayışı önemli bir parça olduğu için motorunuz zarar görmeden hemen tamir ettirmelisiniz. Tamir edilirken muhtemelen triger seti yenilenir ya da kayış ve gergi makarası değişimi işlemleri yapılır.

Son olarak aracınızın rutin bakımlarını mutlaka yaptırmanızı, yağ değişim zamanlarını geçirmemenizi, aracınızdan gelen sesleri iyice dinleyip önlem almanızı tavsiye ediyoruz. Güvenli sürüşler dileriz.

Bunlara da göz atın

Bir Yorum

  1. Triger seti değişimi için servislerde ne kadar ücret alınıyor? Aracım servis kayıtlı ve bunu bozmak istemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu