Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Andropoz Nedir? Belirtileri

Andropoz menapoz’un erkekler için olan versiyonudur. Andropoz belli bir yaşı aşmış her erkeğin başına gelir. Bu adeta kaçınılmaz bir son gibidir. Çoğu erkek bundan çok korkar yada utanır.Biz erkekgozuyle.com editörleri olarak andropozu ve belirtilerini sizler için araştırdık. İşte erkekgozuyle.com farkıyla andropoz yorumu;

Andropoz belirtileri genellikle kadınlarda gözlemlenen menapoz belirtileri ile benzerlik gösterir. Bununla birlikte erkekler genellikle bu konudan bahsetmeye çekinir. Andropozun belirtileri arasında depresyon, yorgunluk, sıcak basması, uyku düzeninde bozulma, libidoda düşüş, kilo alımı ve sertleşme bozuklukları yer almaktadır. Eğer sizde bu belirtiler gözlemlerseniz mutlaka bir doktora görünün ve testosteron seviyenizi ölçtürün. Doktorunuz ile bu konuyu konuşursanız bazı hormonsal terapi tedavileri ile andropozun belirtilerini azaltabilirsiniz.

Testosteron tedavisi prostat kanseri, karaciğer rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları ve böbrek problemleri olan kişilerde uygulanmaz. Hormon terapisi ile uyku düzensizliği, enerji eksikliği, depresyon, libido düşükliği ve sertleşme bozukluğu gibi belirtiler iyileştirilebilir. Bu nedenle andropoz belirtileri ile karşı karşıya kalan erkekler kesinlikle bu konuda cesaretli davranıp bir doktora muayene olmalıdırlar.

Andropoz her erkeğin belli bir yaşa gelince karşı karşıya kalacağı bir durumdur ve bunda utanılacak birşey yoktur. Testosteron takviyeleri kişinin mental sağlığı için de faydalıdır. Testosteron seviyesi düşüş gösterdiğinde vücutta birçok faaliyet bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle erkekler bu konu hakkında konuşmaktan kaçınmamalıdır. Andropoz belirtileri ile baş etmek kişinin zihinsel sağlığını da olumsuz etkileyebilir ve kişi büyük depresyon problemleri ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden andropoz belirtilerinin gözlemlenmesi halinde mutlaka bir uzmandan yardım istenmelidir.

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu