Android İşletim Sistemli Cep Telefonları

0
8

[related-posts]

 

1- Samsung Galaxy R: Türkiye’de geçen ay satışa çıkan Galaxy S II’den sonra, Galaxy mobel cihaz ailesini Galaxy Z ve Galaxy R modelleri ile zenginleştiren Samsung, yeni modellerinde “uygun” fiyata odaklandı

Galaxy S 2’ye göre ekranı 0.1 inç küçültülen Galaxy R’de çift çekirdekli ve 1GHz hızında işlemci bulunuyor. 1GB’lık RAM barındıran cihaz 480×800 piksel çözünürlüğünde, 4.2 inç boyutunda dokunmatık ekrana sahip. Android 2.3 sürümü kullanılan cihaz, 8 GB dahili hafızaya sahip.

(+): Çift kamera (1.3 megapiksel ön ve 5 megapiksel arka). LED flaş. Wi-Fi, Bluetooth, A-GPS. (-): Fiyat ve kesin çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Ancak S II’nin 1700 TL’lik fiyatına göre daha uygun etiketle gelmesi bekleniyor.

2- LG Optimus Net: Koreli teknoloji üreticisi LG, bu yaz da akıllı telefonda Android’ten vazgeçmeyenlerden. LG’nin tanıttığı Optimus Pro ve Optimus Net adlı iki yeni modelinde Google’ın Android 2.3 (Gingerbread) işletim sistemi bulunuyor. QWERTY klavyeye ve 2.8 inçlik ekrana sahip olan Optimus Pro’nun ekranı 240×320 piksel çözünürlüğünde. 3.2 inçlik ekranı bulunan Optimus Net’te ise ekran çözünürlüğü 320×480 piksele çıkıyor.

Qualcomm MSM7227 işlemci kullanılan Optimus Net’te, 512 MB RAM ve ayrıca isteğe bağlı olarak sunulacak mobil ödeme teknolojisi NFC desteği bulunacak. (+): Mobil ödeme sistemleri için geliştirilen NFC teknolojisi, cihazın temel ayırt edici özelliği olacak. (-): Ekranının boyutu ve çözünürlüğü rakiplerine göre düşük. Türkiye çıkış tarihi henüz açıklanmadı.

3- Sony Ericsson: Xperia serisi akıllı telefonlarına en son Neo’yu ekleyen Sony Ericsson, Türkiye’de de satışa çıkan bu son cihazında Android’in son sürümü olan Gingerbread 2.3’ü kullananlardan. 3.7 inçlik çoklu dokunmatik ekranı olan telefonda 8.1 megapiksellik kamera bulunuyor.

Cihazın HDMI çıkışı ile video ve fotoğraflar yüksek çözünürlüklü televizyona aktarılabiliyor. Siyah-lacivert, kırmızı ve gümüş renk seçenekleriyle sunulan Xperia Neo’nun ekranı 16 milyon renk üretiyor.

(+): Kavisli dış yüzeyi ile ergonamik fotoğraf çekimi. Yüksek çözünürlük. 3G kablosuz modem özelliği (hot-spot) ile internet paylaşımı. (-): Görüntülü görüşme için ikincil (ön) kamerasının çözünürlüğü rakiplerine göre düşük (0.3 megapiksel).

4- HTC Sensation: Tayvanlı üretici HTC’nin son “akıllısı” Sensation, 4.3 inçlik yüksek çözünürlüklü (HD) ekranı ve 1.2 GHz’lik çift çekirdekli işlemcisi ile tablet cihazlara geçiş özelliklerini barındırıyor. 8 megapiksellik LED flaşlı kamerası olan Sensation, 768 MB’lik RAM hafızaya ve 1GB’lik dahili depolama alanına sahip.

Video ve fotoğrafları kablosuz olarak televizyon ile paylaştırılabilen DLNA teknolojisi de bulunan cihazın bataryası 8.5 saati bulan pil ömrü sunuyor. Android 2.3 Gingerbread işletim isitemi olan HTC Sensation’ın ABD için 4G modeli de bulunuyor.

(+): 540×960 piksellik yüksek ekran çözünürlüğü. Rakiplerini geride bırakan yüksek işlemci hızı. (-): Büyüklüğüyle orantılı olan ağırlığı (yaklaşık 150 gram). 1 GB’lik dahili hafıza (Micro SD kartla artırılabiliyor).

5- Turkcell T20: Android rüzgarına sadece mobil cihaz üreticileri kapılmadı, operatörler de kendi markalarıyla ürettirdikleri cihazları birer birer pazara sunuyor. Turkcell de geçen yıl satışa sunduğu T20’nin ardından bu ay Android
2.3 Gingerbread işletim sistemli T20’yi tanıttı.
3.5 inçlik dokunmatik ekranı 320×480 piksellik çözünürlük sunan T20, 600 MHz’lik işlemciye ve 5 megapiksellik kameraya sahip. Mobil ödeme teknolojisi NFC desteği yüklü gelen cihaz, aynı zamanda birden fazla bankanın kredi kartını tek SIM kartta toplama özelliğine de sahip.
(+): Fiyatı özelliklerine oranla rekabetçi (419 TL). Dahili NFC modülü. Cep-T Cüzdan uygulaması. (-): İşlemci hızı (600 MHz) ve RAM hafızası (256 MB) Android 2.3’lü diğer rakiplerine göre düşük.
6- Vodafone 945: Vodafone, Türkiye’de kendi markasıyla sunduğu akıllı cep telefonları ailesini 945 ile 5 modele çıkardı. 3.2 inçlik dokunmatik ekranı olan Vodafone 945, 5 megapiksellik kameraya sahip. Android 2.1 Eclair işletim sistemi ile sunulan cihazın 512 MB’lik dahili hafızası micro SD kart ile maksimum 16 GB’ye çıkarılabiliyor. Ekran çözünürlüğü 240×400 piksel olan 945’in ağırlığı 130 gram.
 (+): Wi-Fi, Bluetooth, LED flaş ve dahili GPS gibi temel özellikler. Taahhütle toplam 240 TL’lik rekabetçi fiyat. (-): Maksimum 6 saatlik konuşma süresi sunan batarya. Rakiplerine göre Android’in eski sürümüyle geliyor.

 

 

 

CEVAP VER