Android DNS Değiştirme – DNS Nasıl Değiştirilir? Resimli Anlatım

2
28
Android DNS değiştirme
Android DNS değiştirme

Geçtiğimiz günlerde Twitter’a Türkiye’den erişim kısıtlandı ve Twitter kullanıcıları profillerine giriş yapabilmek için alternatif yöntemlerden olan VPN ve DNS’i kullandılar. 3 Aralık 2009’da Google tarafından hizmete sokulmuş ücretsiz bir DNS alternatifi olan ve hızlı web projesi kapsamında planlanan Google Genel DNS bunlardan en çok kullanılanıydı. IP adresinin kolay ezberlenebilmesi ve akılda kalıcı olması buna neden olarak gösterilebilir.

Google Genel DNS: 8.8.8.8/8.8.4.4

Ancak bu IP adresleriyle erişim de kısıtlandı. Kullanıcılar alternatif DNS yöntemleri aramaya başladılar. Windows kullanıcılarının çoğu DNS değiştirmeyi biliyor ancak Androidli telefon kullananlar DNS’lerini değiştirememekten yakınıyorlar.

Android DNS değiştirme – Resimli Anlatım

Android DNS değiştirme

Android işletim sistemli telefon kullanıcıları için DNS değiştirme yöntemi. Nasıl DNS değiştirilir? DNS değiştirme resimli anlatım.

Androidli telefonlarda DNS değiştirmek için öncelikle telefonunuzun Wi-fi ayarlarına girin. Buradan bağlandığınız ağın üzerine dokunup basılı tutun ve buradan “Ağ yapısını değiştirin” seçeneğine dokunun.

“Gelişmiş seçenekleri göster” seçeneğini işaretleyip IP ayarlarında “DHCP” olarak görünen seçeneği “Statik” olarak değiştirin. Sayfada aşağıya doğru ilerlediğinizde DNS1 ve DNS2 seçeneğini göreceksiniz. Buradan alternatif DNS sunucusu olarak kullanacağınız IP adreslerini yazabilirsiniz.

Androidli telefonlarda mobil veri kullanırken bu şekilde DNS değiştiremiyoruz. Ancak Google Play Store‘daki bazı uygulamalar yardımıyla erişilemeyen internet sitelerine girebiliyoruz.

2 YORUMLAR

  1. Android teefonumda DNS değiştirmek için sitenizdeki resimli anlatımı uyguladım. Şu an sorunsuz bir şekilde web sitelerine bağlanabiliyorum. iPhone telefonlar için nasıl yapılır?

  2. Iphone için bilmiyorum ama Windows dns değiştirme için çok uğraştım. Keşke Windows 7 için de resimli dns değiştirme anlatımı olsaydı.

CEVAP VER