Genel

Akıl Almaz Çılgınlık! Wingsuit Flying Nedir?

wingsuit flying
Akıl almaz çılgınlık!

Atlayıcılar dik yamaçlardan kendilerini boşluğa bırakıyorlar. Özel geliştirilmiş elbiseler sayesinde, düşüş hızı saatte serbest düşmedeki 200 km/s’den 50 km/s’lere kadar düşürülerek havada daha serbest bir uçuş sağlanabiliyor.

Yere iniş de tahmin edileceği üzere, elbiselerine monte edilmiş paraşütler sayesinde gerçekleştiriliyor. Wingsuit flying çılgınları paraşütsüz inme hayalleri de kurmuş. Fakat bu denemelerin hepsi ölümle sonuçlanmış.

Dünya “wingsuit flying” denen, Türkçeye “kanat elbise uçuşu” diye çevirebileceğimiz çılgın sporla çalkalanırken, Türkiye’de ilk “wingsuit”çiler Efes Havalanı’nda uçuşa geçiyor. Ülkemizde uygulayıcılarının sayısı henüz 15-20’yi bulan “wingsuit” özetle Hezarfen Çelebi gibi uçmak! Transformers serisinin yazın vizyona giren 3. filminden de bu uçuşun nasıl bir uçuş olduğunu hatırlarsınız. Yarasayı andıran, içi havayla dolu, bacak ve kolların arasında hava geçirmeyen kumaştan yapılma kanatların kullanıldığı bir giysiyle, binlerce metre yükseklikten saatte 286 kilometreye kadar çıkabilen bir hız ile dağların ovaların üzerinde uçuyorlar. “Wingsuit”çiler bazen uçaktan bazen de uçurumdan atlıyor. Yaptıkları adrenalin dolu atlayışlar şu sıralar youtube’da en çok paylaşılan videolar arasında. Yalnız “wingsuit” yapmak için profesyonel bir paraşütçü olmanız şart. Yani şimdiye kadar 500 atlayış yapmış olmalısınız. Ardından “wingsuit” eğitimi alabiliyorsunuz uçabilmek için. Türkiye’deki maceracılar genellikle Rusya’nın Kolomna kasabasındaki uçuş eğitim merkezini tercih ediyor bunun için. Ardından THK Efes Atlayış Merkezi’ne gidip uçuşa geçebilirsiniz. Bu arada “wingsuit” elbiselerini internetten 2000-2500 dolara alabilirsiniz.

[related-posts posttype=video]

Akıl almaz çılgınlık: Maceraperest sporcu Viktor Kovast ölüme uçtu.

NTV’nin haberine göre, Macar sporcu, Wingsuit adını taşıyan bir aparatla Çin’in Tianmen Dağı’ndan atladı.

700 metre yükseklikten atlayan talihsiz sporcu havada yaşanan bir kaza sonucu hayatını kaybetti.

200 kişilik kurtarma ekibi gece boyunca vadide cesedi aradı. Sporcunun cesedi vadinin sarp yamaçlarında bulundu.

İlk gelen bilgilere göre sporcunun başından aldığı bir darbe sonucu öldüğü belirtilirken, kazanın nedeni henüz netleşmedi. Ancak uzmanlar, ekipmandaki bir arızanın veya ters bir hava akımının kazaya sebebiyet verebileceğini belirtiyor.

Kovast, Macaristan ulusal Wingsuit yarışmalarında 3 kez şampiyon olmuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı