Ağrı Kesiciler Erkeklerde Kısırlığa Neden Oluyor

1
8

agri-kesiciler-erkeklerde-kisirliga-neden-oluyor

Erkeklerde kısırlığın nedenleri.

Kısırlığa neden olan ilaçlar nelerdir?

Ağrı kesicilerin zararları nelerdir?

Basit gibi görünen bu olayın aslında yan etkisi oldukça büyük olabilir.Bir yeriniz ağrıdığınızda hemen ağrı kesici içeriz.Bu ağrı genelde baş ağrısı olur. Ancak bu ağrı kesiciler erkeklerde kısırlığa yol açabilir.

Çevrede bulunan atıkların hormonların işleyişini bozduğu uzun yıllardan beri bilinmektedir. Bununla beraber yeni yapılan bir araştırma aspirin ve ibuprofen gibi bilinen bazı ilaçların çevredeki toksinlere oranla hormonlar üzerinde daha olumsuz etkilere sahip olduğunu ileri sürüyor.

Danimarka, Finlandiya ve Fransa’dan bilim adamları ağrı kesici ilaç kullanan hamile bayanların üreme problemli erkek çocuklar dünyaya getireceğini ileri sürdü. Human Reproduction dergisinde yayımlanan çalışmaya göre ağrı kesici ilaçlar özellikle hamile annelerin kullanmaları için oldukça sakıncalı. Çalışma hamileliğin ikinci üç ayında ağrı kesici kullanan anne adaylarının kriptorşidi problemli erkek çocuklar doğuracağını ileri sürdü. Kriptorşidi erkek yumurtalıkların ın yeterli oranda testosteron üretememesi sonucu oluşan bir sağlık sorunudur.

Araştırma yürütülmeden önce hamilelik döneminde ağrı kesici kullanmanın hiçbir riski olmadığı düşünülüyordu ve ağrı kesici kullanımı hamile kadınlar arasında oldukça yaygındı.

1 YORUM

CEVAP VER