Sağlık SorunlarıSağlıklı Yaşa

Ağız Kokusu Nedenleri

 

Ağız kokusu çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Sadece ağız sağlığından kaynaklanan problemleri göstermekle kalmaz, ileride yaşanabilecek sağlık sorunlarından da haber verir. Kişileri yalnızca sağlık açısından olumsuz etkilemekle kalmaz aynı zamanda psikolojik sorunlara da neden olabilir. Kimse ağzı kokan birisinin yanında bulunmaktan hoşnut kalmaz. Eğer siz de bu sağlık sorunu ile karşı karşıyaysanız bir an önce tevadi sürecine girmelisiniz.

Agiz kokusunun sebepleri çok çesitlidir. Ekseri vakalarda koku hastanin kendisi tarafindan hissedilmez; ancak çevresindekiler hisseder. Esler arasi sogukluga yol açan ciddi agiz kokularinin sebepleri arastirilmali; mutlaka tedavi ettirilmelidir. Agiz kokusu yenen yiyeceklerle ve agiz temizligi ile ilgili oldugu gibi; bir hastaligin isareti de olabilir. Sogan, sarmisak, yagli besinler, tursu, protez, yemeklerden sonra dislerin firçalanmamasi agiz kokularinin baslica zahiri sebepleridir.

* Hastaliklara bagli agiz kokulari:
– Dis ve diseti hastaliklari
– Bademcik iltihaplari
– Aft hastaligi
– Anjin
– Akut romatizma (nefes eksi kokar)
– Seker hastaligi (nefes aseton kokar)
– Böbrek yetmezligi veya üremi (nefes amonyak kokar)
– Kronik sinüzit
– Agiz, burun ve bogaz tümörleri
– Karaciger yetmezligi (nefes küf kokar)
– Akciger iltihaplari
– Karaciger sirozu ve iç kanama (nefes kan pihtisi kokar)

DIKKAT:
Agiz kokularini giderdigi söylenen sprey ve gargaralara fazla itibar etmeyiniz. Bunlarin çogu ticari gaye ile üretilen seylerdir. Çig sogan ve sarmisak yememeli, disler her yemekten sonra firçalanmali, agiz temizligine dikkat edilmelidir. Buna ragmen geçmeyen agiz kokularinin bir hastaliktan kaynaklandigindan süphe etmeli ve umumi bir muayeneden geçmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı