Sağlık Sorunları

7 Adımda Kilo Verin

Kilo vermek için bir çok yöntem bulunuyor. Neredeyse herkesin kendine göre bir diyet yöntemi var. Size tüm bunları unutmanızı söylüyoruz ve sadece 7 adımda kilo vermenizi sağlıyoruz. Nedir bu adımlar dediğinizi duyar gibiyim, hemen açıklıyorum.

Kilo vermenizi sağlayacak 7 yol

Önce kafada
Bu doğru, duyarlılık son zamanların kelimesi.  Hayatınızdaki her şeyi hassasiyetle yapmak, iyi yaşamanın anahtarı. Kendi vücudunuzun hapsinde tuzağa düşmek zorunda değilsiniz. Tek yapmanız gereken porsiyon büyüklüklerinizi kontrol etmek ve özenli yemek. Söylemek yapmaktan kolaydır.  Hayattaki her şey gibi az yemek de bir deneyimdir. Zaman alan ve üzerinde çalışılan.  Bu günlerdeki problem bizim dengeli beslenme için çok tembel olmamız.

Eski alışkanlıkları yıkmak

 

Kaliforniya üniversitesi beslenme  servisi departmanı müdür yardımcısı Pat Booth. Eski alışkanlıklar kırılması zordur. Ama yarın eski sana bakacaksın ve yeni kendinle ilgili mutlu olacaksın. Anlatabildim mi? Bu aynı zamanda sizin fiziksel algılamanızla da ilgilidir.  Önce kafaca değişmeli daha sonra fiziksel olarak değişmelisiniz.

Başlamak:

Diyet yapan herkes kilo vermek planlarıyla beraber gelen her şeyden yoksun olma hissini bilir.Çoğumuz için sonuç diyete bağlı kalmamaktır.Beslenmenizde birdenbire her şeyi kesmek yerine, daha az yemeye yönlenin. Daha küçük porsiyonlar alın.  Biraz tabağınızda bırakın.  Zamanla doymak için daha az besine ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz.  Tabağınıza daha az koyarken, az yemenin 7 adımını düşünün.( Aşağıdaki liste  sağlık muhabiri Paul Wolf’undur ve size tavsiye ediyorum)

1)Mini-yemek operasyon kelimesidir

Her zaman tabağınızda biraz protein, biraz yağ ve lifli gıdalar bulunmalıdır. Bu sizin tok ve dolu hissetmenizi sağlar.  Bunun için planlama gerekmektedir. Düşünmeden keklere saldırma alışkanlığını kaybetme anlamına gelmektedir. ‘Ara öğünlerinizde meyve yerseniz, sağlıklı ols ada bu sizi tok hissettirmeyecektir çünkü içinde protein ve yağ yoktur.’der Booth.  Ama elmadan sonra bir kase yoğurt  sizi 2 elmadan daha tok tutacaktır.  100 kalori olan bir adet fırınlanmış patates 114 kalori olan  20 tane patates cipsinden daha doyurucudur.  Çeyrek süzme peynir  (100 kalori), 200 kalorilik tatlı gibi doyuracaktır.

2) Kendinizi mahrum etmeyin

Kendinizi aç bırakılmış veya mahrum bırakılmış hissetmeyin. Çünkü kalorileri şiddetlice kesmek metabolizmanızı yavaşlatacak ve vücudunuzu kıtlık moduna sokacaktır.. Yediklerinizin kalorisini saymayın, sadece porsiyonlarınızı gözlemleyin. Örneğin günlük kalori miktarınızı 2500’den 2000’e indirmek istiyorsunuz, o zaman porsiyonlarınızı %20 azaltmaya özen gösterin. Birkaç hafta sonra yeni servis boyutuna alışacaksınız ve her şey normal gözükecek.

3) Lezzetli ve iyi yeyin

Tüm rejimlerde nadiren iyi ve dışarıda yemek için kendinize  izin verin. Lezzetli bir yemek yeyin ama daha küçük porsiyonlarda yeyin. Her yemekte yenilen kremalı soslar ve kakaolu kekler  sizin kilo kaybı amaçlarınıza engel olacaktır.  Olağanüstü yemeklerden zevk aldığınız gibi  sıradan yemeklerden zevk almayı öğrenin.

4) Kalorilerinizi yiyin içmeyin

Bir şişe Dr. Pepper sodası 150 kaloriye sahip. Günde 3 tane içmek ekstra 450 kalori demek.
Eğer diyetinize reklam içecekleri, meyve suları, şekerli latteleri eklerseniz, karnınızı doyurmayan bu içeceklerin kalorilerini hesaplamak için çetele tutmanız gerekir. Su ve çay için ve kalorilerinizi karnınızı doyuracak yiyeceklerden alın.

5) Egzersiz en iyi partnerdir

Diyetinizi düzenli egzersiz ile birleştirirseniz daha başarılı olacaktır. Egzersiz ve diyetinizin planını nasıl görünüyor ve hissediyorsanız ona göre ayarlayın, ne kadar kilo olduğunuza göre değil. Kaybolan inçleri(cmleri) düşünün , poundları(kgleri) değil. Hatırlayın kas, yağdan daha ağırdır.

6) Yemeniz uzun sürsün

Evet, 2 protein dilimi sadece 360 kalori ve vitamin, mineral, lif,protein, yağ ve karbonhidrat barındırıyor içinde. Ama siz bunları 2 dakika içinde yok edebilirsiniz. Çiğnemeye ne oldu? Bu yüzden iki dilim protein öğün olmayı bırakın mini öğün bile değil sizin için. Beyninizin doyum merkezleri bu sürede yeteri kadar yediğiniz sinyalini alamamış olabilir. Yavaş yeyin, iyi çiğneyin, ağzınızda lokma varken yenisini koymayın.

7) Yeme tetikleyicilerini keşfedin

Diyeti bozmanıza ne neden oluyor? Televizyonu açtığınız an kileri de mi açıyorsunuz? Bazıları için evde yiyeceğin bulunması yeterli bir sebep. 40dan Sonra Yağ Savaşı’nın yazarı Pamela Peeke’e göre ‘stres hormonu olan kortisol açlığınızı arttırıyor’. Ama herkes biliyor ki büyük porsiyonlarda yemek boşluklarımızı doldurmayacak veya üzüntülü anlarımızdan kurtulmamıza neden olmayacak. Yemenizi tetikleyen şeyleri keşfedin. Bir dahaki sefere o tanıtıcı reklamları gördüğünüzde şu 3 adımı takip edin: kumandayı alın, kanalı değiştirin, ve kumandayı yerine koyun.

Zayıf olmak kolaydır

Diyet işe yaramaz. Sadece seni üzgün ve aç hissetmene sebep olmaz, aynı zamanda metabolizmanı yavaşlattığı için kilo almanı sağlar. Bunu yerine porsiyon boyutlarını küçült, şekerli içecek tüketme, yavaş ye, biraz egzersiz yap. Böylece istenmeyen kilolarınızdan kurtulursunuz.

 

Bunlara da göz atın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu