4B Sözleşmelilere Kadro

1
9

Binlerce sözleşmeli memurun merakla beklediği kadro müjdesi    4 haziran’da akp tarafından verildi.Artık yeni kanun sayesinde tüm sözleşmeli memurlar kadrolu olacaklar.

Memur-Sen’in ısrarla gündeme taşıdığı, sözleşmeli personele kadro talebi sonuçlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında, yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname’ye göre 4-B‘li kamu çalışanları ile, 4924 sayılı kanun hükümlerine göre sözleşmeli olarak çalışanlar, kadrolu olarak atanacaklar. 30 gün içinde müracaat etmeleri istenen sözleşmeliler, müracaat süresini takip eden 60 gün içinde kadrolu olarak atanacak.

Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine yönelik kararı değerlendiren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, “Her platformda kamudaki farklı istihdam türlerine karşı olduğumuzu söyledik. Toplu görüşme masalarının en önemli gündemlerinden biri haline getirdik ve bu ayrımcılığa son verilmesini istedik. Başbakanımız, en son 4. Olağan Genel Kurulmuz’da yaptığımız çağrımıza olumlu cevap verdi. Bugün de sözleşmelilere kadro yolunu açacak sözkonusu Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. Bu, Memur-Sen’in başarısıdır” şeklinde konuştu.

MEMUR-SEN’İN KATKISI

Kanun Hükmünde Kararname’ye göre, aile yardımından faydalanan tüm sözleşmelilerle, sözleşmeli aile hekimleri bu haktan faydalanacaklar. Geçen hizmet süreleri ise, emeklilik tazminatına eklenecek. 4-A‘lı statüye geçtikleri takdirde kamuda karşılığı bulunmayan sözleşmeliler için aynı kadronun tahsisi yapılacak.

Kamudaki farklı istihdam türlerinin sona ermesi için konuyu sürekli gündemde tutan Memur-Sen’in çabaları sonuç verdi. Son olarak, Memur-Sen’in Genel Kurulu’nda Genel Başkan Ahmet Gündoğdu’nun sözleşmeli personele kadro talebine anında cevap veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, en kısa zamanda sorunu çözeceklerini söylemişti.

Kanun Hükmünde Kararname ile çözülmesi halinde seçimlerden önce sözleşmelileri sevindirecek açıklamayı yapacaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, yasa gerekmesi halinde ise, seçimden sonraki öncelikli çalışmalarının bu konu olacağını ifade etmişti.

 

1 YORUM

CEVAP VER