2014 Ramazan Bayramı – Tatil Kaç Gün?

0
10
Ramazan Bayramı Tatili
Ramazan Bayramı Tatili

2014 Ramazan Bayramı, Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

RAMAZAN BAYRAMI

Ramazan Bayramı Tatili
Ramazan Bayramı tatili ne zaman başlıyor?

Müslümanların iki büyük bayramından biridir. Ramazan ayında tutulan bir aylık orucun bitiminde Şevval ayının ilk üç günü müslümanların bayram günleridir. Ramazan bayramına, o gün fıtır sadakası verilmesinden dolayı “Fıtır bayramı” adı da verilmektedir.

Resulullah (s.a.s) Medine’ye hicret ettiği zaman Medinelilerin eğlenip neşelendiği iki bayramları vardı. Hz. Peygamber Medinelilere özgü olan, cahiliye izleri taşıyan bu bayramların yerine bütün Müslümanların sevinip eğleneceği İslâm’ın iki bayramını onlara haber verdi: “Allahu Teâlâ size, kutladığınız bu iki bayramın yerine, daha hayırlısını, Ramazan bayramı ile Kurban bayramını hediye etti” (Sünen-i Ebû Dâvud, Salat, 239). Bayram, Ramazan çıkıp bayramın başladığı Şevval hilalini görmekle, havanın bulutlu olması durumunda da Ramazan’ı otuz gün tutmakla başlar. Ramazan’ın yirmi dokuzunda hilal görünürse, ertesi gün Şevval’in biridir ve bayram yapılır (Sünen-i Ebû Dâvud, 3/306).

Ramazan bayramı, bir aylık oruçtan sonra yeme-içmenin ve her türlü helal nimetten yararlanmanın mübah olduğu; müslümanların eğlenip birbirlerini ziyaret ettikleri, hediyeleştikleri; çocukların, fakirlerin ve kimsesizlerin sadaka verilerek sevindirildiği; kısaca İslâmî kardeşliğin toplumun her kesiminde canlı olarak yaşandığı; bütün bunlarla birlikte Allah’a karşı da sorumluluklarının bilinciyle topluca namaz kılıp birbirine nasihat ettikleri sevinç günleridir. Ramazan bayramında yapılması vâcib olan fıtır sadakası vermek, bayram namazı kılmak gibi ibadetlerin yanında sünnet, müstehab olanları da vardır. Ramazan’ın ilk gününde oruç tutmak ise haramdır.

Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün?

27 Temmuz 2014 Pazar Arefe Günü

28 Temmuz 2014 Pazartesi Ramazan Bayramı 1. Gün

29 Temmuz 2014 Salı Ramazan Bayramı 2. Gün

30 Temmuz 2014 Çarşamba Ramazan Bayramı 3. Gün

Ramazan Bayramı bu sene Pazartesi günü başlayacak ve 3 gün sürecek. Çarşamba günü Ramazan Bayramı son bulacak. Perşembe ve cuma günlerinin tatil olup olmayacağı ise merak konusu. Bakanlar Kurulu’ndan gelecek emirle tatil günleri net olarak belli olacak.

[related-posts posttype=post]

CEVAP VER