1950’lerden En Gelişmiş Park Sistemi

0
10

Artık kendi kendine park eden otomobiller olsa bile, en akılcı yöntemi 1950’li yıllarda bulmuşlar. 5 Teker Park Sistemi adı verilen bu mantıklı sistem, 1950’li yıllarda California’da ortaya çıkmış. Sistemin çalışma mantığı ise gayet çok basit, direksiyonun altında bulunan bir kolu çektiğiniz zaman arka tekerlerin ortasından, diğer tekerlere dikey bir şekilde ek bir tekerlek çıkıyor. Tekerin yere oturması ile birlikte tekeri gaz pedalı ile kontrol edebiliyorsunuz ve aracınızı çıkması imkansız gibi görünen çok dar mesafelerden kolaylıkla çıkartabiliyorsunuz.

Videonun sonunda da gördüğünüz gibi, arabanızın önü hiç kıpırdamadan 360 derece döndürebiliyorsunuz. Gerçekten müthiş birşey…

Bu sistemi bu kadar beğenmemizin tek nedeni tam 60 küsür sene önce gerçekleştirilmiş olması. Çünkü o zamanlar,  ilk otomobil üreteli henüz bir kaç on yıl olmuştu. Şimdilerde ise bu kadar teknolojik arabalar üretilirken, bu kadar basit bir mekanizmanın olmaması gerçekten üzücü.

Günümüzde “kendi kendine park edebilen araba”ların fiyatları ise gerçekten makul değiller… Böyle bir sistem yerine, 5 tekerli park sistemi kullanılsa maliyet ne kadar olabilirdi ki ?

Bu da kendi kendine park eden bir BMW

CEVAP VER