Fotoğrafta Fotojenik Çıkmak – Nasıl Fotojenik Olunur?

Poz verirken nasıl durmalıyım? Acaba böyle iyi görünüyor muyum? “Fotoğraflarda nasıl güzel çıkılır?” gibi soruları aklınızdan atabilirsiniz. Fotoğrafta fotojenik çıkmanın kuralları yazımızda.

Çoğumuz fotoğraf çekilirken ilginç şekillere gireriz. “Acaba şöyle dursam fotojenik çıkar mıyım? Vücudumu nasıl tutmalıyım? Nasıl poz vermeliyim? Dik mi durmalıyım?” gibi sorular bizi fotoğraf çekilirken yalnız bırakmamıştır. Fotoğraf çekilirken bazı insanlar kendilerini çok kasarlar. Fotoğrafta güzel çıkmak uğruna yapılan sayısız yanlış vardır. Fotoğraf stüdyolarına gittiğinizde eğer profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışıyorsanız o sizin en güzel pozunuzu oluşturacaktır. Ancak her zaman profesyonel bir fotoğrafçının objektifi karşısında durma fırsatınız olmaz. Vesikalık fotoğraf çektiren insanlar kendilerinin güzel çıktığını düşünmemektedir. Bunun sebebi ise bu insanların kendileriyle barışık olmamasından da kaynaklanır.

Nasıl fotojenik olunur

Nasıl fotojenik olunur?

Fotoğrafta nasıl fotojenik çıkılır?

Fotojenik olma kuralları, fotoğraf çektirme teknikleri, fotoğraflarda nasıl güzel çıkılır?

 • Bakışlarınızı odaklayın. Poz verirken gözlerinizi kamera lensinin biraz üzerine odaklayın. Başınızı hafifçe öne çıkarıp, çeneninizi aşağı indirin.
 • Dilinizi dişlerinizin hemen arkasına yerleştirip gülümseyin. Bu hareket ifadenizi rahatlatacaktır.
 • Omuzlarınızı vücudunuza hizalayın ancak kendinizi kasmayın. Daha doğal bir görüntü vermek isterseniz omuzlarınızı hafifçe geride tutabilirsiniz.
 • Beyaz duvara karşı kıyafet denemesi yapın. Bir ağaç altında ya da pencere kenarında doğal bir ışık kaynağının altında durun. Yalnız bu noktada küçük bir detaya dikkat edin. Doğru renginizin ne olduğuna iyi karar verin.
 • Kendinize kural edinin! Şekilcilikten uzak durun.
 • Fotoğraflarda her şey olduğundan daha abartılı görünür. Bu yüzden kadınlar makyaj yaparken çok dikkatli olmalı. 30 yaşın altındaki bayanlar için biraz maskara ve dudak parlatıcısı; 30 yaş üstü bayanlar için ise kusurları biraz saklamak fotografta güzel çıkmak için yeterli olacaktır.
 • Klasik fotoğraf verme pozunu sık sık tekrarlayın. Vücudunuzu kameraya göre biraz yan döndürün. Bir ayağınızı diğerinin önüne koyun ve omuzunuzu fotoğrafçıya yaklaştırın. Eğer yüzünüz önde olursa bedeniniz çok daha büyük görünür.
 • Boydan çekilen pozlar için göbeğinizi içinize çekin ve omuzlarınızı geriye atın. Düz bir sırt ile kameraya gülümseyin.
 • Fotojenik insanları ve güzel çıktığınız fotoğrafları inceleyin. En iyi açınızı belirleyin. En güzel çıktığınız fotoğraflara bakarsanız hep gülerken ya da iyi zaman geçirirken çekilmiştir. En iyi sonuçları kameradan korkmadığınız zaman alırsınız.

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortasında Yeni Dönem başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Yazar: Ünal ÖZKURT

2 Yorum “Fotoğrafta Fotojenik Çıkmak – Nasıl Fotojenik Olunur?”

 1. Selin 18 Ekim 2014, 10:23

  Fotoğrafta fotojenik çıkmak için binbir türlü şekle girmektense fotoğraf çektirmem daha iyi.

  Cevapla
 2. Cansu T. 08 Haziran 2015, 20:18

  Fotoğrafta güzel çıkmak bu kadar kolay mıydı ya. Retrica da işe yarıyor ayrıca. 😉

  Cevapla